Koziołek – czy wiecie, co to jest?

Dzisiaj wpis będzie nietypowy, bo rzadko piszę o rzeczach innych niż książki. Dzisiaj będzie o konkursie na najlepszą książkę — konkursie, który jest mi bliski, bo upowszechnia dobrą, angażującą, intrygującą i mądrą literaturę dla dzieci, a na dodatek jego organizatorem jest biblioteka. A ja bardzo lubię biblioteki, które starają się zwalczyć stereotyp biblioteki jako nudnego miejsca z tonami zakurzonych książek i bardzo lubię do biblioteki chodzić (moje dzieci też). Tutaj będzie cytat: „(Nagroda) Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami (co książki Kornela Makuszyńskiego — to mój dopisek) książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody”. 

Koziołki

Oczywiście mowa o 24. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która została przyznana w zeszłym tygodniu. Statuetkę Koziołka Matołka otrzymała Kasia Nawratek za książkę „Bartek, Kresek i całkiem zwyczajny początek” (wyd. Ezop) — jeszcze jej nie czytaliśmy, ale obiecuję, że recenzja się na blogu pojawi. Wyróżnienia trafiły do Andrzeja Marka Grabowskiego za książkę „Dziewczynka ze srebrnym zębem” (wyd. Media Rodzina) i Marcina Szczygielskiego za książkę „Teatr niewidzialnych dzieci” (Instytut Wydawniczy Latarnik) — ta lektura zrobiła na moim Starszym ogromne wrażenie, a recenzję możecie przeczytać tutaj. Nic dziwnego (dla mnie), że Marcin Szczygielski zgarnął także Nagrodę Czytelników.

Koziołek - laureaci

Do nagrody nominowano następujące utwory:

1. „Lawendowa czarownica”, Katarzyna Borys, wyd. Akapit Press,

2. „Dziewczynka ze srebrnym zębem”, Andrzej Marek Grabowski, wyd. Media Rodzina,

3. „Haczyk”, Emilia Kiereś, wyd. Akapit Press,

4. „Amelia i Kuba. Stuoki potwór”, Rafał Kosik, wyd. Powergraph,

5. „Zawiła historia niesfornego Kacperka”, Katarzyna Michalec, wyd. Adamada,

6. „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”, Kasia Nawratek, wyd. Ezop,

7. „Koniec świata nr 13”, Katarzyna Ryrych, wyd. Literatura,

8. „Teatr niewidzialnych dzieci”, Marcin Szczygielski, wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik,

9. „Ala Baba i dwóch rozbójników”, Joanna Wachowiak, wyd. BIS,

10. „Chłopiec z Lampedusy”, Rafał Witek, wyd. Literatura.

Do tej pory przeczytaliśmy akurat połowę nominowanych utworów (to te podlinkowane) — i wszystkie nam się podobały. Nie wiem, jak jest z Wami, ale akurat do list nominowanych do Koziołka zaglądam i szukam inspiracji, bo przydaje się poradnik, do której książki warto zerknąć. A Wy? Lubicie nagrody literackie? Zaglądacie do książek, które zdobyły jakieś nagrody?

Zobaczcie jeszcze kilka zdjęć z uroczystości wręczenia nagród dzięki uprzejmości Galerii Książki – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. 

Koziołek

Koziołek

Koziołek

4 uwagi do wpisu “Koziołek – czy wiecie, co to jest?

 1. Pytasz czy „lubimy nagrody literackie”…
  Z jednej strony staram się śledzić nominacje czy wyróżnionych, z drugiej strony – jestem świadoma różnych mechanizmów… Często nagrodzone książki rozczarowują, ale wiem, że to nie konkursy „w ogóle” książek, a konkursy książek NADESŁANYCH przez wydawnictwa do organizatora.

  Czasem dowiaduję się z listy konkursowej o istnieniu książki…

  Generalnie ostatnio mam świadomość, że nie wszystkie konkursy literackie może wygrywać Marcin Szczygielski 😉 choć na to w pełni zasługuje…

  Z listy powyżej znam//znamy domowo tylko 4 ostatnie pozycje; warte uwagi i pamięci są dla mnie dwie: autorstwa Szczygielskiego i Witka.
  Dwie pozostałe to książki rozrywkowe, jakich wiele co roku…

  7. „Koniec świata nr 13”, Katarzyna Ryrych, wyd. Literatura,

  8. „Teatr niewidzialnych dzieci”, Marcin Szczygielski, wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik,

  9. „Ala Baba i dwóch rozbójników”, Joanna Wachowiak, wyd. BIS,

  10. „Chłopiec z Lampedusy”, Rafał Witek, wyd. Literatura.

  Polubienie

  • Nie kibicuję konkursom literackim, choć uważam, że byłyby dobrą okazją do dyskusji o książce dla dzieci – byłoby dobrze, gdyby odbijały się większym echem i wywoływały jakąkolwiek dyskusję, dlatego uważam, że warto pokazywać, że są. Marzy mi się dyskusja o kontrowersyjnych decyzjach, jak czasami bywa z Nike.
   Z nominowanych książek, które znamy, największe wrażenie zrobił na nas „Teatr niewidzialnych dzieci” i „Chłopiec z Lampedusy”, ale bardzo lubię książki Katarzyny Ryrych i Joanny Wachowiak. Są lekkie, to prawda, są zabawowe – też prawda, ale jednocześnie są dobrze napisane i da się o nich porozmawiać. Przynajmniej próbują wychodzić poza standardowy schemat powieści i choć trochę nawiązywać do dziecięcych problemów. Literatura powinna być różna – czasami czytamy dla samej przyjemności obcowania z dobrze napisaną historią, choć niestety część książek nie spełnia nawet tego postulatu.

   Polubienie

   • Ja nie twierdzę, że książki Ryrych są złe. Tylko z gatunku takich, które kupuję-czytamy-pozbywamy się, (najlepiej gdyby były z biblioteki).
    Nie są to pozycje, do których chciałoby się wracać.

    I choćby dlatego fajnie byłoby podyskutować. I znowu wracamy do wątku głównego o krytyce…
    Ale nikt nie chce dyskutować, najczęściej jeśli ktoś ma inny ogląd sytuacji niż Jury – następuje „obraza majestatu”.
    Kiedyś przejmowałam się np. bardzo wynikami konkursu „Książka Roku” IBBY, ale mi przeszło.. 😉

    https://pozarozkladem.blogspot.com/2015/01/zotouste-zero-w-zenicie.html#more

    Szukam za to książki Katarzyny Nawratek, która zdobyła „Koziołka”. Ale z biblioteki, nie ufam jury, że naprawdę warto kupić tę książkę… Ewentualnie zawsze mogę przyznać im rację 🙂

    Polubienie

   • Też szukam książki Katarzyny Nawratek. I też z biblioteki – książki przeczytane też najchętniej puszczam w obieg, choć chłopcy się przywiązują. Rozumiem Twój punkt widzenia – chodziło mi o to, że i tak lepiej przeczytać Ryrych i Wachowiak niż dużą część „produkcji” zalegającej na półkach. Polskiej i obcej, bo tłumaczenia czasami krzyczą o pomstę do nieba. Konkursy – wiem, że rządzą się swoimi prawami, ale chyba lepiej że są niż miałoby ich nie być. Nie umiem znaleźć alternatywy 😦

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s