A ja nie chcę być księżniczką

Piotruś ostatnio publicznie głosi, że dziewczyny są głupie. Dlaczego? Chcą być tylko księżniczkami, bawić się tylko w dom, lubią tylko różowy kolor i noszą spinki. Paskudztwo! A na dodatek nie chcą trenować i wymieniać ciosów – kto to widział! Co prawda od razu dodaje, że Zuzia jest inna, a Nikola świetnie się bije, ale dziewczyny są nudne i już.

Za parę miesięcy albo lat pewnie opinia mu się zmieni, ale na razie z pomocą przyszła lektura. I to taka, że Piotrek czyta ją od początku do końca, a potem znowu od początku, zaśmiewając się przy tym do łez.

A ja nie chcę być księżniczką

„A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke to historia Marysi, która – jak tytuł wskazuje – nie chciała być księżniczką. Była smokiem – księżniczką mogła być mama, bo wiadomo, że bycie księżniczką jest bardzo nudne.

Grzegorz Kasdepke wspaniale pokazał świat wyobraźni dziecka, jego chęć powtarzania ukochanej zabawy bez końca (i znużenie rodziców, którzy po prostu mają dosyć, bo ile razy można być zjadanym przez smoka). Wszystkich nas rozbawiła scena przydzielania ról: babcia i dziadek zostali szkieletami i mieli leżeć na dywanie. Nie powiem, żebym czasami nie marzyła o takiej roli, tak sobie po prostu poleżeć i nic nie musieć.

Piotruś śmiał się, gdy dziadek został księżniczką, a babcia smokiem.

A ja nie chcę być księżniczką

A najbardziej śmiał się, gdy Marysia postanowiła zostać basztą i świetnie się w tej roli sprawdziła. Przecież bycie basztą jest fantastyczne, tylko rodzice nie do końca rozumieją, co taka baszta powinna robić i stoją jak kołki. Dziecko może się w takiej roli wspaniale bawić.

Książka została wspaniale zilustrowana przez Emilię Dziubak – Marysia na obrazkach raz jest dziewczynką, a raz smokiem, co wspaniale pokazuje, jak głęboko dziecko wchodzi w każdą zabawę.

Na końcu książki zamieszczono posłowie, w którym Grzegorz Kasdepke opowiada, że do napisania tej bajki skłoniła go prawdziwa opowieść o dziewczynce bawiącej się w smoka i w basztę. Chyba musiało tak być, bo dorosły sam by tego nie wymyślił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s