Tęsknota za prawdziwym Mikołajem

Nie wiem, czy macie ulubione książki do czytania w okresie okołoświątecznym. Jako dziewczynka od początku grudnia czytałam różne zimowe opowieści, choć chyba najbardziej lubiłam powieści Małgorzaty Musierowicz. Przemawiały też do mojej wyobraźni obrazy zasypanych śniegiem kanadyjskich puszcz z powieści Curwooda. A teraz z chłopakami w okolicach Świąt Bożego Narodzenia czytamy książkę o Świętym Mikołaju i o tym, czym naprawdę są Święta.

Kiedy_święty_Mikołaj_spadł_z_nieba„Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba” to przepiękna opowieść o Świętach i o tym, co w Świętach najważniejsze. Wyobraźcie sobie, że na świecie został już tylko jeden, ostatni PRAWDZIWY Święty Mikołaj, Niklas Julebukk. Wszyscy inni Mikołajowie albo zostali uwięzieni, albo zamienieni w czekoladowe mikołaje przez groźnego uzurpatora Waldemara Wilhelma Dzieciosrogiego i zdominowaną przez niego Wielką Radę Mikołajów. Niektórym Mikołajom spodobały się bowiem nowe porządki wprowadzone przez Waldemara:

Święta, co tu dużo gadać,

Po to są, aby zarabiać. 

Listy, prośby? Wyrzuć je,

To jest tylko ble, ble, ble.

Bo większość dzieci tego świata

Nie jest ani krzty bogata.

Trzeba w rodziców głowy wbić,

Że święta muszą drogie być.

Prawdziwy Mikołaj dostrzega prawdziwe życzenia dzieci, widzi ich marzenia i pragnienia, i stara się je spełnić. Pomagają mu w tym krasnale i dwa małe, pulchniutkie anioły.

Gdy wóz Niklasa spada na ulicę Mgielną, Nikklas zyskuje sprzymierzeńców: Bena i Charlottę, dwoje dzieci z pobliskich domów. I zaczyna się walka o prawdziwe Święta, podczas których ludzie naprawdę są razem, naprawdę się widzą i naprawdę się słuchają.

Polskie wydanie książki „Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba” jest ilustrowane przez Paula Howarda. Moim zdaniem jego czarno-białe ilustracje świetnie tutaj pasują, chociażby dlatego że w żaden sposób nie kojarzą się z kolorową, disneyowską wizją Świąt.

 Kiedy_święty_Mikołaj_spadł_z_nieba2 Kiedy_święty_Mikołaj_spadł_z_nieba1

To przepiękna książka do czytania o każdej porze roku. Książka, która daje do myślenia i stanowi świetny pretekst do rozmów, właśnie o tym, co w życiu najważniejsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s